معرفی کامل همه جاذبه‌های تاریخی کیش + آدرس و قیمت

0

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر برای خیلی‌ها، آثار تاریخی شهر مقصد است. آثار تاریخی در هر شهری رنگ و بوی خاص خودش را دارد. کیش هم جزیره‌ای بسیار مهم در طول تاریخ معاصر ایران بوده و به همین علت، آثار تاریخی ویژه خود را دارد. همین ویژگی کیش است که آن را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل کرده! اینکه این جزیره زیبا، از علاقه‌مندان به ماشین‌های لوکس و تفریحات آبی و کویری گرفته تا آثار تاریخی، جاذبه‌های خاصی دارد!

اما بهترین آثار تاریخی کیش کدامند؟ از کدام آثار بدون پرداخت وجه می‌توان بازدید کرد و کدام آثار نیاز به بلیط دارند؟ در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به صورت کامل جاذبه‌های تاریخی کیش آشنا شوید.

11 جاذبه تاریخی کیش که باید ببینید

تنوع آثار تاریخی در کیش بسیار است و این جزیره هم از قرن‌های گذشته و هم از تاریخ معاصر ایران، آثار مهم و زیبایی را در خود جای داده. در ادامه به معرفی هر یک از این آثار به صورت کامل می‌پردازیم:

شهر حریره کیش

یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی کیش، شهر حریره است. آثار به جا مانده از این شهر به قرن چهار تا دهم هجری برمی‌گردد. این شهر در شمال کیش قرار دارد. منطقه‌ای که در حال حاضر از جمله نقاط سیاحتی و تاریخی جزیره به شمار می‌رود.

از جمله مهم‌ترین آثار این شهر می‌توان به سجدجامع، حمام، خانه اعیانی و تأسیسات آبی اشاره کرد. شهر حریره به ویژه در بخش صنعتی خود معماری خاص و ناشناخته‌ای دارد. چراکه هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که چرا کانال‌های زیرزمینی و چاه‌های معتدد در این بخش ساخته شده.

درست است که امروزه از این شهر دیوارها و قسمت‌های محدودی باقی‌ مانده، اما با توجه به فاصله این شهر از ساحل و منظره خاص آن، همچنان منطقه‌ای مهم برای تاریخ دوستان در جزیره کیش به شمار می‌رود.

روستای باغو کیش

روستای قدیمی باغو یکی دیگر از آثار تاریخی مهم کیش است. آنطور که در قصه‌ها و افسانه‌ها آمده، نام این روستا از پیرزنی 100 ساله گرفته شده که در زمان حضور پرتغالی‌ها، در این روستا زندگی می‌کرده.

یکی از زیباترین آثار تاریخی که در این روستا قرار دارد، مسجد «النبی (ص)» آن است که در سال 981 هجری ساخته شده. گونه خاصی از درختان با نام «لور» هم در این روستا تماشایی است. این درخت یکی از کمیاب‌ترین درختان جهان است که میوه‌های قرمز رنگ و به اندازه فندق دارد.

غذاها، جشن‌ها و صنایع سنتی بومیان این روستا از دیگر جذابیت‌های این منطقه است. اگر به کیش سفر کردید، تماشای روستای باغو را از دست ندهید!

خانه بومیان

اگر دوست دارید با فرهنگ، تاریخ و صنایع دستی بومیان کیش بیشتر آشنا شوید، حتما به خانه بومیان سر بزنید. خانه بومیان کیش قدمتی 200 ساله دارد و با وسعت نسبتا زیادش، نمایشی زیبا از اصالت و فرهنگ بومیان کیش است.

صاحب این خانه یکی از تاجران مهم مروارید و صاحب یکی از لنج‌های بزرگ کیش در 80 سال گذشته بود. در سفر خود به کیش می‌توانید با بازدید از این خانه زیبا، طعم قهوه و خرمای خاص این منطقه را هم بچشید!

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز، قدمتی 2500 ساله دارد! این شهر زیرزمینی با ساختار مرجانی خود، جریان آب شیرینی که در آن جاری است، هوای خنک زیر زمین و سقفی مملو از فسیل‌ با قدمت طولانی یکی از جالب‌ترین آثار تاریخی است که در ایران وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های عجیب این شهر زیر زمینی، تصفیه آب طبیعی است که در آن اتفاق می‌افتد! جریان آب این شهر از بارندگی‌های فصلی تامین می‌شود. مرجان‌های موجود در مسیر آب، باعث تصفیه شدن آن به صورت طبیعی می‌شوند!

این شهر در سال 78 مجددا مرمت و بازسازی شد و در طول مسیر کاریز، موزه، بازارچه و رستوران با حال و هوای سنتی ایجاد شد تا گردشگران اوقات خوشی را در بازدید از این مجموعه رقم بزنند.

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش، یکی از آثار تاریخی است که در شهر حریره قرار دارد. شهر حریره را کمی بالاتر در این مقاله معرفی کردیم. این خانه با توجه به معماری ویژه خود، احتمالا متعلق به دوران ایلخانیان است.

کاشی‌کاری‌های خاص این خانه باعث شده تا تاریخدانان آن را متعلق به خانواده‌های اشرافی و سلطنتی آن دوران بدانند و به همین دلیل هم خانه اعیانی نام دارد.

از بخش‌های مختلف خانه مثل آشپزخانه، ایوان و مهمانخانه آثار محدودی به جا مانده که احتمالا برای تاریخ دوستان جذابیت خاص خود را دارد.

آب انبار کیش

 آب انبار کیش هم در حوالی شهر باستانی حریره ساخته شده است. وقتی به معماری این بنا نگاه می‌کنید، احتمالا یاد بادگیرها و انبارهای شهر یزد می‌افتید. نشستن در فضای خنک آب انبار می‌تواند لذت زیادی داشته باشد. علاوه بر آن با بازدید از این مجموعه، بیشتر با سبک زندگی گذشته مردم آشنا می‌شوید. بنابراین اگر تصمیم گرفتید به شهر حریره بروید، بازدید از آب انبار کیش را هم می‎‌توانید در برنامه خود جای دهید.

جزیره هندورابی

در سال‌های 908 هجری که پرتغالی‌ها در این منطقه حضور داشتند، جزیره هندورابی پایگاه لشکری و تجاری آن‌ها بود. به همین دلیل آثار زیادی از آن دوران در این جزیره باقی مانده است.

جا به جایی‌ها به جزیره زیبای هندورابی بیشتر از طریق دریایی انجام می‌شود و علاوه بر آثار تاریخی، ساحل بکر این جزیره هم می‌تواند لحظات خاصی را در سفر به کیش برای شما به همراه داشته باشد.

کشتی یونانی

کشتی معروف یونانی، سال 1345 در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته است. علت به گل نشستن این کشتی، در نهایت به صورت دقیق مشخص نشد. این کشتی در تمام این سال‌ها، یکی از سوژه‌های مهم عکاسان در جزیره کیش بوده و زیبایی خاصی را به ساحل این منطقه هدیه کرده است.

متاسفانه با گذشت سال‌های طولانی، هر روز این کشتی هر روز به فروپاشی کامل و پایان عمر خود، نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. در حال حاضر با توجه به هزینه‌های بسیار زیاد، امکان نگهداری کشتی وجود ندارد و احتمالا طی چند سال آینده، این نماد زیبای سواحل کیش، احتمالا به صورت کامل از بین خواهد رفت.

درخت سبز

درخت سبز هم از نظر موقعیت نزدیک به آب انبار و شهر حریره است. بنابراین می‌توانید بازدید از این سه اثر را پشت سر هم انجام دهید. این درخت لور، یکی از کهنسال‌ترین درختان سبز کیش است که قدمتی 500 تا 600 ساله دارد.

عده‌ای به این درخت پارچه‌هایی گره می‌زنند تا آرزشوهایشان برآورده شوند و معتقدند که این درخت انرژی مثبت دارد. علت اصلی معروف شدن این درخت هم در کنار زیبایی آن، همین مسئله است.

مجسمه مرد ماهیگیر

در ساحل شرقی جزیره کیش، یکی از بزرگترین مجسمه‌های فیگوراتیو (مجسمه‌هایی که محصول اشیا و چیزهای واقعی هستند)، قرار دارد. این مجسمه دوازده‌ متری نمادی از مردم ساحل‌ نشین است و به سبب بزرگی و شکوهی که دارد، تماشای آن خالی از لطف نیست.

مسجد ماشه

مسجد ماشه کیش یکی دیگر از آثار تاریخی زیبای کیش است که به دوران قاجار و حدود 120 سال پیش تعلق دارد. بناهای دوران قاجار، معماری خاص و شگفت‌انگیز خود را دارند و بازدید از آن‌ها برای اهل تاریخ و هنر، می‌تواند جذابیت‌های زیادی داشته باشد.

آثار تاریخی کیش در جدول + آدرس و قیمت

تا اینجا، با آثار تاریخی کیش به صورت کامل آشنا شدیم. حال در جدول زیر نشانی هر اثر تاریخی و هزینه ورود به آن را می‌توانید مشاهده کنید:

نامموقعیتهزینه
شهر حریره کیشجاده کرانه، پشت مجموعه تفریحی درخت سبزرایگان
روستای باغو  میدان غروب کیش، جاده باغورایگان
خانه بومیانسفین قدیم کیش25 هزار تومان برای هر نفر
شهر زیرزمینی کاریزبعد از ميدان المپيك نرسيده به فارور  80 هزار تومان
خانه اعیانیدر شهر حریرهرایگان
آب انبار کیشکیش، منطقه حریره، جنب مجموعه درخت سبزرایگان
جزیره هندورابی  
کشتی یونانیجاده غروب کیشرایگان
درخت سبزميدان المپيك، انتهاي بلوار المپيك، ميدان حريرهرایگان
مجسمه مرد ماهیگیربلوار موج، پارک ساحلی مرد ماهگیررایگان
مسجد ماشه  نرسیده به میدان ماشه بلوار اندیشه جنب مسجد امیر (ع)رایگان

سوالات متداول

بهترین مکان‌ تاریخی کیش کدام است؟

کیش دارای مکان‌های تاریخی متعددی است که هر یک جذابیت‌های خاص خود را دارد. سلایق افراد هم با یکدیگر متفاوت است. برای آنکه بتوانید جواب این سوال را برای خودتان پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم بخش‌های مختلف این مقاله را بخوانید.

قیمت بلیط اماکن تاریخی کیش چه قدر است؟

بیشتر اماکن تاریخی کیش، بلیط ورودی ندارند. برای ورود به خانه بومیان و شهر کاریز باید ورودی پرداخت کنید که هزینه آن‌ها به ترتیب 25 و 80 هزار تومان برای هر نفر است.

روستای تاریخی کیش کدام است؟

روستای باغو، روستای تاریخی کیش است که آثار باستانی خاصی مثل مسجد النبی (ص) را در خود جای داده است.

وضعیت کشتی یونانی کیش چگونه است؟

هزیه نگهداری از کشتی یونانی بسیار زیاد است و به گفته منابع مختلف، نگهداری این کشتی مقرون به صرفه نیست. در حال حاضر این کشتی نفس‌های آخر خود را می‌کشد و ممکن است در چند سال آینده از بین برود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.